«

»

Cze 18

Wycieczka do Edukacyjnej Izby Regionalnej w Zelwie

17 czerwca 2019r. dzieci z grupy II wraz ze swoimi rodzicami wybrały się na wycieczkę do Zelwy, gdzie zwiedziły Edukacyjną Izbę Regionalną „Dawna wieś”. Wieś Zelwa zachowała fascynujący zespół dawnych wiejskich chat. Obecnie zostało to zaadoptowane na małe muzeum etnograficzne ze skansenem. Idea założenia skansenu powstała dzięki inicjatywie jednego z mieszkańców miejscowości, pana Dariusza Piekuta. W skansenie przedszkolaki mogły obejrzeć wiele starych urządzeń gospodarstwa domowego, narzędzi rolniczych, wyposażenia wnętrz itp. Organizowane są również pokazy wiejskich zajęć, między innymi tkanie, przędzenie, kręcenie powrozów, wiązanie sieci, obróbka drewna i żelaza, obróbka lnu, wypiek chleba i inne. Pan Piekut wspaniale opowiada i demonstruje dawne życie mieszkańców wsi. Ponadto, znajduje się tam staromodny plac zabaw, gdzie zarówno dzieci jak i ich rodzice wesoło spędzili czas.  Po aktywnym pobycie na świeżym powietrzu przedszkolaki z wielkim apetytem zjadły kiełbaski upieczone nad ogniskiem. Pogoda dopisała, atrakcji było sporo, więc wszyscy wracali zadowoleni.