wrz 30

Projekt edukacyjny „Mały Miś w Świecie Wielkiej Literatury”

W roku szkolnym 2024/2025 dzieci z grupy III realizują projekt edukacyjny „Mały Miś w Świecie Wielkiej Literatury”.

MODUŁ NR 1

CZYTAMY RAZEM Z MAŁYM MISIEM

Znany wszystkim zmisiowany moduł zostanie nieco zmieniony w roku szkolnym 2024/2025. Dzieci wraz z nauczycielem jak zawsze wybierają grupową maskotkę – misia (koniecznie miś/ niedźwiadek), która w ciągu roku odbędzie czytelniczą podróż po ich domach. W przedszkolu pluszak „zamieszka” w kąciku czytelniczym. Otrzyma imię i będzie obecny na zajęciach przeprowadzanych w ramach projektu w roli przewodnika po świecie literatury.

PRZEDSZKOLE REALIZUJE KIERUNKI POLITYKI OŚWIATOWEJ MEN:

1. szkoła miejscem edukacji obywatelskiej, kształtowania postaw społecznych i patriotycznych, odpowiedzialności za region i ojczyznę;

2. wspieranie dobrostanu dzieci i młodzieży, ich zdrowia psychicznego; rozwijanie u uczniów i wychowanków empatii i wrażliwości na potrzeby innych; podnoszenie jakości edukacji włączającej i umiejętności pracy z zespołem zróżnicowanym;

3. wspieranie rozwoju umiejętności cyfrowych uczniów i nauczycieli;

4. wspieranie rozwoju umiejętności zawodowych oraz umiejętności uczenia się przez całe życie poprzez wzmocnienie współpracy szkół i placówek z pracodawcami oraz z instytucjami regionalnymi.

WIODĄCE KOMPETENCJE KLUCZOWE:

• kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji;

• kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się;

• kompetencje obywatelskie;

• kompetencje w zakresie świadomości i ekspresji kulturalnej.

ROZWIJANIE CZYTELNICTWA:

• codzienne czytanie dzieciom w towarzystwie Małego Misia – ich przewodnika po świecie literatury;

• zachęcanie rodziców przedszkolaków do czytania dzieciom;

• prowadzenie dzienniczka;

• zorganizowanie przedszkolnego kącika książki.