cze 07

„Ślimak, ślimak pokaż rogi” – zajęcia o ślimakach

7 czerwca 2023 r. w grupie VI odbyły się kolejne zajęcia w ramach „Laboratorium Małego Przedszkolaka”. Tym razem dzieci rozmawiały o ślimakach. Dowiedziały się, że należą do mięczaków. Ich ciało jest zbudowane z głowy, nogi, posiadają czułki na końcu, których znajdują się oczy. Dowiedział się, że mięczaki nie mają uszu – są całkowicie pozbawione słuchu. W dolnej części głowy mają otwór gębowy z tzw. tarką, czyli „ślimaczymi zębami” wyposażoną w tysiące maleńkich zębów umieszczonych na języku. Działają one jak pilnik i rozdrabniają pokarm. Większość ślimaków wytwarza muszle, często bardzo piękne, ale są także gatunki, jak np. żyjące w Polsce pomrowy, które nie mają takich zdolności – są to ślimaki nagie. Dzieci oglądały żywe gatunki ślimaków oraz rozmawiały o ich roli w przyrodzie. Te mięczaki bowiem pełnią ważną rolę w ogrodowym ekosystemie. Poza swoją negatywną działalnością, ślimaki w ogrodzie są wszystkożerne – zjadają nasiona, cebule, bulwy, pędy, liście, kwiaty i owoce, a ich olbrzymia żarłoczności czyni z nich jedne z najgroźniejszych szkodników roślin ogrodowy, ale co najważniejsze pełnią wiele pożytecznych ról. Ślimaki w ogrodzie zjadają gnijące i martwe resztki roślin oraz nasiona chwastów. Są pokarmem dla wielu innych zwierząt ogrodowych – m.in. nornic, myszy, kretów, jeży, jaszczurek i ptaków. Są ważnym ogniwem łańcucha pokarmowego, dlatego decyzję o zwalczaniu ślimaków w ogrodzie należy podjąć jedynie wtedy, kiedy szkody przez nie wyrządzane są bardzo dotkliwe.