«

»

Maj 23

Wycieczka do Turtula

21 maja 2019 roku dzieci z grupy VI wraz z rodzicami wybrały się z okazji Dnia Matki i zbliżającego się Dnia Ojca na wspólną wycieczkę do Turtula. Drogę do tej miejscowości w Suwalskim Parku Krajobrazowego przebyły w radosnych nastrojach podziwiając przez okna autobusu piękne widoki. Po dotarciu na miejsce dzieci najpierw przedstawiły rodzicom część artystyczną, na którą składały się piosenki i wiersze o tematyce rodzinnej oraz tańce, a na koniec złożyły im życzenia i wręczyły własnoręcznie wykonane laurki.


Zwiedzanie terenu Suwalskiego Parku Krajobrazowego dzieci rozpoczęły od obejrzenia w siedzibie parku prezentacji o życiu bobra, a następnie idąc za panią przewodnik dotarły do wiaty z makietą przedstawiającą wzniesienia, doliny z malowniczo wijącymi się rzekami, jeziorami. Stąd przeszły przez łączkę pięknie ukwieconą i sad z jabłoniami, gdzie zgromadzone zostały drewniane owoce, szyszki rodzimych gatunków drzew oraz grzyby jadalne i niejadalne, a następnie poćwiczyły sprawność skacząc do piaskownicy – sprawdziły przy okazji jak daleko skaczą różne gatunki zwierząt: pasikonik, mysz, żaba, zając, sarna, czy wilk. Idąc dalej ścieżką edukacyjną, tj. drewnianą kładką poznawały rosnące tu grzyby, żyjące zwierzęta i ptaki. W ten sposób zdobyły wiedzę o środowisku przyrodniczym oraz wzbogaciły swoje słownictwo o takie pojęcia, jak: gągoł, czapla siwa, żuraw, perkoz, bąk, kormoran, wydra, rzęsorek. Poznawanie środowiska przyrodniczego dzieci zakończyły na łączce przed wiatą, gdzie rodzice rozpalili ognisko i piekli nad nim smaczne kiełbaski. Część chętnych rodziców wraz ze swoimi dziećmi wzięła udział w różnych konkurencjach sportowych z wykorzystaniem obręczy, płotków, woreczków itp. Zabawa w „Ciuciubabkę” zakończyła zabawy na świeżym powietrzu. Wszyscy po spożyciu przygotowanego przez panie kucharki w przedszkolu posiłku udali się na punkt widokowy, skąd podziwialiśmy przepiękny krajobraz Suwalskiego Parku Krajobrazowego. Czas jednak było wracać do przedszkola. Przyjemnie spędzony w towarzystwie rodziców dzień dzieci będą długo pamiętały.
Przy okazji święta Rodziców życzymy im samych słonecznych, radosnych dni w życiu, tak jak ten dzisiejszy.