paź 17

Jak funkcjonuje układ oddechowy człowieka?

17 października 2024r. dzieci z grupy VI uczestniczyły w kolejnych zajęciach „Laboratorium Małego Przedszkolaka”. W trakcie ich trwania poznały budowę i zasady funkcjonowania płuc. Następnie wraz z nauczycielkami skonstruowały modele płuc i przeprowadziły doświadczenie, pokazujące jak te narządy działają. Dzieci obserwowały: Co się dzieje z woreczkami, kiedy dmuchamy w rurki, a co, kiedy wysysamy powietrze? Na tej samej zasadzie działają nasze płuca – powiększają się przy wdechu i kurczą się przy wydechu. Przedszkolaki wykonując proste doświadczenie z użyciem woreczków i rurek zobaczyły, jak niezwykły jest organizm ludzki i jak wiele warunków musi zostać spełnionych, aby można było wziąć jeden głęboki oddech.