«

»

Lut 20

Tłusty Czwartek w przedszkolu

Karnawał to czas uczt i zabaw. Najhuczniej i najweselej obchodzimy „ostatki” oraz Tłusty Czwartek, który w tym roku odchodziliśmy 20 lutego. Zachowały się do dzisiaj tradycje poczęstunków, spotkań i zabaw tanecznych. Zabawa taneczna odbyła się w grupie V, gdzie dzieci chętnie przebrały się w kolorowe chusty i tańczyły w rytm wesołej muzyki. Najważniejszym jednak akcentem Tłustego Czwartku są pączki. Oczywiście nie odbyło się bez ich degustacji w naszym przedszkolu. Wszyscy zajadali się słodkimi pysznościami. Była to okazja do świetnej zabawy, ale także do przypomnienia i kultywowania naszych narodowych tradycji i zwyczajów. Taki zwyczaj bardzo nam się podoba i jesteśmy jego gorącymi zwolennikami, bo jak pisała Maria Kielar-Turska: „Tradycja spełnia ważną i pożyteczną rolę zwłaszcza w rozwoju dziecka. Wśród elementów, które zasługują na uwagę są święta, zwyczaje, obrzędy, obyczaje. Ich zanik zuboża nasze dziedzictwo kulturowe”. Zapoznając dzieci z tradycjami polskimi mamy nadzieję, że do tego nie dojdzie.