«

»

Mar 16

Pożegnanie zimy

Suwalski Ośrodek Kultury zaprosił przedszkolaków do kreatywnej zabawy ze starosłowiańskim symbolem w ramach Suwalskich Prezentacji Artystycznych „Marzeńtańce 2021”. MARZANNA – SŁOWIAŃSKA BOGINI SYMBOLIZUJĄCA ZIMĘ, KTÓRĄ W RYTUALNY SPOSÓB PALONO BĄDŹ TOPIONO W CZASIE WIOSENNEGO ŚWIĘTA JAREGO, ABY PRZYWOŁAĆ WIOSNĘ I ZAPEWNIĆ URODZAJ W NADCHODZĄCYM ROKU. Nasze 6 –latki z wielką ochotą przystąpiły do wykonania postaci Marzanny. Stworzenie uroczej Marzanny rozpoczęliśmy od umocowania głowy na stelażu i ułożenia postaci z brzozowych gałązek. Przymocowanie włosów z włóczki było zadaniem wychowawców. Aby Marzanna nabrała uroku, dzieci wykonały mnóstwo bibułkowych kwiatów. Wykorzystując niepotrzebne już firanki założyliśmy jej sukienkę, do której dzieci mocowały kwiaty. Następnie dorysowały kukiełce oczy i usta. Do wykonania rąk Marzanny wykorzystaliśmy pozostałe wiotkie brzozowe gałązki, które okryliśmy tym samym materiałem. Wspólna praca dała dzieciom wiele radości i przypomniała o tradycji pożegnania zimy i powitania wyczekiwanej wiosny.